Aktualności

Lis 12, 2021

Spotkanie integracyjne przedstawicieli ukraińskich organizacji społecznych i stowarzyszeń województwa śląskiego

9 listopada z inicjatywy Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie Wiaczesława Wojnarowskiego odbyło się spotkanie integracyjne przedstawicieli ukraińskich organizacji społecznych i stowarzyszeń województwa śląskiego.

Organizatorem spotkania był Konsul Honorowy Ukrainy w Katowicach Jarosław Wieczorek wraz z małżonką Iwoną Sosnowską – Wieczorek prezesem Fundacji In Corpore.

Do Katowic przyjechali delegaci z: Częstochowy, Rybnika, Sosnowca, Gliwic, Tych, Żor, Katowic i Bielska-Białej. Podczas spotkania poruszono następujące kwestie: zachowanie miejsc ukraińskiej pamięci narodowej na terenie RP;  perspektywy rozwoju szkolnictwa ukraińskiego w Polsce;  organizowanie wydarzeń poświęconych wybitnym postaciom i znaczącym wydarzeniom dla Ukrainy;  popularyzacja i zachowanie tradycji narodowych.  Z inicjatywy dziennikarki telewizyjnej Sofii Vetryak, prowadzącej program „Daleko od domu” na TVP3, uczestnicy spotkania dyskutowali o propozycji nowych tematów programu. Spotkanie stało się ważnym wydarzeniem mającym na celu zjednoczenie społeczności ukraińskiej na terenie Śląska.

https://krakow.mfa.gov.ua/news/zustrich-ukrayinskih-gromadskih-organizacij-ta-obyednan-silezkogo-voyevodstva